קצת על עיצוב אוניברסלי

עיצוב אוניברסלי משמעו עיצוב בעבור כל סוגי האנשים, כלומר עיצוב של מוצרים או סביבות לשימוש של כלל האנשים ללא צורך בעיצוב מותאם או בתוספים למוצר הקיים.
אלו הדוגלים בשיטת העיצוב האוניברסלי מחפשים פתרון אחד שיתאים לרבים ולא פתרונות רבים ליחידים.
לפני למעלה מ- 20 שנה הטביע האדריכל רונלד מייס את המונח ״עיצוב אוניברסלי״.
מונח זה עלה בעקבות שינוי והקפדה על דרישות ותקנות בתחום האדריכלות והסביבה שהיו מיועדות לאנשים בעלי יכולת מוגבלת מכל סיבה שהיא.
דוגמא טובה לשינוי שנערך ונחשב לעיצוב אוניברסלי היא הקמת שיפועי גישה מובנים בחזיתות של מבנים.
פתרון זה משמש את אוכלוסיית הנכים על כסאות גלגלים, רוכבי אופניים, בעלי עגלות תינוק ועוד.

לשיטת העיצוב האוניברסלי שבעה עקרונות מנחים

  1. שוויון בשימוש– כאשר ניגשים לתכנון של סביבה או פריט בגישת העיצוב האוניברסלי על המעצב לשאוף כי כל אדם יוכל להשתמש במערכת ביעילות ובנגישות באופן שאינו תלוי ביכולותיו או במגבלותיו.
  2. גמישות העיצוב– יש לבנות את המערכת בצורה שיהיה ניתן לשנות אותה מבחינה עיצובית בהתאם לניסיון העבודה עמה ועל פי הצרכים המשתנים של המשתמשים במערכת.
  3. שימוש אינטואיטיבי ופשטות– על המערכת להיות פשוטה ונגישה ולאפשר לכלל המשתמשים להבין באופן פשוט וקל איך משתמשים בה בפעם הראשונה.
  4. ביצועיות– בהתבסס על הסעיף הקודם יש להימנע עד כמה שניתן משגיאות המשתמשים, יש להנגיש את המערכת ולוודא שהיא מעוצבת בצורה ברורה שתמנע טעויות, יש להציב את המערכת במקום רלוונטי ומרכזי על מנת שלמשתמשים יהיה קל להבחין בה.
  5. סובלנות לשגיאות– הוספת תוספים יכולה להקל על השימוש בפריט ולמנוע שגיאות או טעויות עקב השימוש בו, דוגמא טובה לכך היא הוספת מעקה בקרבת גרם מדרגות.
  6. מאמץ פיזי נמוך– תכנון המערכת בצורה שתדרוש השקעת מאמץ מינימלית מצד המשתמש.
  7. התאמה המערכת לצורה ולמימדים של גוף האדם.

יתרונות העיצוב האוניברסלי

ראשית שימוש בגישת העיצוב האוניברסלי מקנה שוויון הזדמנויות ומונע את הצורך בהתאמות ייחודיות לטובת אנשים עם מגבלות, בדרך זו גם השמירה על פרטיותם וחסיונם הרפואי של בעלי המוגבלויות נשמר.
כך שאם בחדר מחשבים כל המחשבים יהיו מותאמים לשימוש לאדם עם לקות ראייה לצורך העניין, לא יהיה צורך בבידול של אותו אדם מהשאר ובהתאמת עמדה הייחודית רק לו.
סיטואציה בה מבדלים אדם מהשאר בעקבות לקות כלשהי מעמידה את אותו האדם במבוכה מכיוון הוא דורש כביכול יחס שונה משאר האנשים.
העיצוב האוניברסלי מציע פתרונות עיצוב גם לאנשים שלקותם אינה מאובחנת מכל סיבה שהיא.
כמובן שמדובר גם בחיסכון של התקנת מערכות ייחודיות והתאמת פתרונות רבים לכמות קטנה יחסית של אנשים.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן