אישור אכלוס- טופס 4

טופס 4 הוא פסגת האושר של כל אדם המעוניין לאכלס בית חדש שאותו בנה בעצמו או שרכש מקבלן

אז מהו אותו טופס מיוחל הנקרא טופס 4?

לאחר סיום הליך הבנייה, בין אם מדובר בהקמת בניין מגורים או בבית פרטי, יגיש בעל ההיתר בקשה לקבלת טופס 4. על הבית לקבל אישור סופי שהוא אכן ראוי ובטוח לאכלוס בני אדם ושניתן לחבר אליו תשתיות חשמל, מים וטלפונים. אישור זה נקרא טופס 4 או בשמו הנוסף – טופס אישור אכלוס וחיבור לתשתיות. זאת לאחר שנתמלאו התנאים המוקדמים לכך. על מנת להנפיק טופס 4 נדרש בעל ההיתר להגיע למפקח הבניה עם כל המסמכים הנלווים המפורטים בהיתר הבניה. 

טופס 4 הנו אחד האישורים הסופיים בתהליך הבנייה. הוא מהווה שלב מקדמי לקבלת “תעודת גמר לעבודות הבנייה" מאת הרשות המקומית. במסגרת הבקשה מצהיר הקבלן על השלמת עבודות הבנייה, וכי הם בוצעו בהתאם להיתר הבנייה, ההיתר ניתן על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ונחתם על ידי מהנדס העיר, או יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. כאשר יתרשם שהבית אכן מוכן לאכלוס וכי הוא בטוח ויציב.

מי אחראי על טופס 4?

במקרה שרוכשים דירה מוכנה מקבלן עליו מוטלת האחריות לדאוג לדיירים לטופס. במידה ובונים בית באופן עצמאי אזי הדיירים אחראים לדאוג לטופס או הקבלן שבונה עבורם את הבית. חשוב לשאול מראש את הקבלן אם הוא אחראי לאישור אכלוס במסגרת עבודותיו מכיוון שיש קבלני בנייה שבאים רק לעבוד ולכן חשוב לסכם מראש עם הקבלן את הנושא הזה.

מה נכלל בתהליך קבלת טופס 4?

כדי לקבל אישור אכלוס לבית חדש ישנם מספר פרמטרים שצריכים להיבדק:

  1. בדיקה של חיבור למים
  2. איכות המבנה אישור ממהנדס
  3. בדיקת תקינות הממ"ד
  4. תקינות עבודתו של הקבלן במהלך הבנייה

לכן חשוב כבר בתחילת התהליך עוד לפני הבקשה להיתר לבקש מהוועדה המקומית את הטפסים הנדרשים כדי לקבל טופס 4 כדי שניתן יהיה להחתים את כל נותני השירות על הטופס. 

מומלץ לזכור כי התשלום הסופי לנותן השירות משלמים הדיירים רק לאחר שהוא חותם להם על הטופס (במידה ונדרש לכך).

אז מה כדאי לדרוש מבעלי המקצוע, לקבלת הטופס בקלות ובמהירות

ברכישת הדירה מומלץ לדאוג, כי במסגרת חוזה המכר יופיע סעיף לפיו במועד בו מתחייב הקבלן למסור את החזקה בדירה לידי הקונה יהיה בידיו טופס 4 מאושר. לא מומלץ לשלם לבעלי המקצוע את מלוא הסכום על עבודתם עד שיחתמו על כל הטפסים הנדרשים, בשלב הזה חלקם נוטים 'להיעלם'. בחוזה – מומלץ להכניס סעיף על תשלום אחרון לאחר החתימה על המסמכים שהם חייבים לחתום עליהם על מנת לקבל טופס 4. הכי חשוב- מומלץ מאוד לוודא שהקבלן המבצע את עבודת הבנייה רשום בפנקס הקבלנים, אחרת לא יהיה מי שיחתום על הטפסים.

במהלך הבנייה נדרש האדריכל – המבצע את הפיקוח העליון, לצורכי הרישוי – לדווח לוועדה באופן רשמי על אופן התקדמותו של התהליך. הדוח הראשון יוגש בשלב סימון קווי הבניין ע"י המודד, השני בשלב גמר ריצפת קומת הכניסה (בצירוף מפת מדידה), השלישי בגמר השלד והרביעי והאחרון בגמר הבניה. האינסטלטור צריך להגיע ביחד עם המפקח מטעם תאגיד המים הבודק את תקינות הביוב וכו'. מומלץ לסכם כל זאת מראש .

האם אפשר להתאכלס בבית בלי טופס 4?

חד משמעית לא. אכלוס של מבנה ציבורי/ פרטי ללא אישור אכלוס מהווה עבירה פלילית. רשויות התכנון המקומיות אוכפות את זה על ידי ענישה כספית ואף אישום פלילי. כמו כן, לא ניתן לעשות ביטוח מבנה על בית ללא אישור אכלוס. 

זה לא מסובך כמו שזה נראה

בסך הכול, הרשויות אינן מקשות על בעלי ההיתר בקבלת טופס 4, וזאת בתנאי כמובן שכל המרכיבים השונים במבנה עומדים בדרישות התקנים, החוקים והתקנות הרלוונטיים. יחד עם זאת, ייתכן שהתהליך של קבלת טופס 4 יהיה מייגע מדי עבורכם, ולכן כדאי ומומלץ להיעזר באיש מקצוע שייצג אתכם בתהליך. ישנם כיום אנשים וחברות המספקים שירות להוצאת טופס 4, ובמסגרתו יבצע איש המקצוע את כל התהליכים הנדרשים לקבלת האישורים הנדרשים, בעוד אתם כבעלי ההיתר, תצטרכו רק לאשר את הטופס בחתימתכם.

 

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן